Blog

sty 3, 2022

Czy kawa jest zdrowa?


Prawdziwi miłośnicy kawy doceniają i jej niepowtarzalny smak i aromat. Sięganie po kawę argumentujemy również jej pobudzającym i właściwościami, które zawiera kofeinę. Jednak ciągle zastanawiamy się nad tym, czy picie kawy jest zdrowe. Aktualnie

Kategoria: General
Napisał: admin

Niewątpliwie temat właściwości zdrowotnych kawy ciągle wraca. Prawdziwi miłośnicy kawy doceniają i jej niepowtarzalny smak i aromat. Sięganie po kawę argumentujemy również jej pobudzającym i właściwościami, które zawiera kofeinę. Jednak ciągle zastanawiamy się nad tym, czy picie kawy jest zdrowe. Aktualnie coraz częściej mówi się o korzystnym wpływie filiżanki kawy na nasz organizm, ale z drugiej strony dochodzą do głosu popularne poglądy na temat tego, że kawa wypłukuje magnez, podnosi ciśnienie oraz odwadnia. Jak to zatem wygląda naprawdę? Postaramy się rozwiać wątpliwości w dalszej części naszego tekstu.

Wpływ kawy na nasze zdrowie

Jeżeli chodzi o korzystny wpływ kawy na organizm człowieka, musimy wspomnieć o tym, że kawa stanowi źródło przeciwutleniaczy, a także szeregu innych związków. Ponadto udowodniono, że picie kawy w umiarkowanych ilościach, czyli od 3 do 5 filiżanek dziennie, może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu drugiego, u niektórych nowotworów zespołu metabolicznego. Ponadto w badaniach wykazano, że picie kawy zmniejsza także ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, demencji czy także innych chorób wątroby, jak na przykład jej niealkoholowe stłuszczenie czy marskość. Zatem jak widać, prozdrowotny wpływ kawy na nasze zdrowie jest bardzo szeroki.

Czy kawa ma coś wspólnego z odchudzaniem?

Niektórzy uważają, że kawa wpływa na poprawę naszej sylwetki, czyli posiada właściwości odchudzające. Jednak nie do końca jest to tak jednoznaczne, jakbyśmy chcieli. Oczywiście pod wpływem kofeiny zwiększa się tak zwana spontaniczna aktywność fizyczna, gdyż mamy więcej energii i chętnie się ruszamy. Żywiej także gestykuluje my, szybciej chodzimy i trudniej nam usiedzieć w miejscu. Kofeina dodaje nam energii więc tym samym naturalnie zwiększa się nasza ochota na ruch, a co za tym rzecz jasna idzie, udaje nam się spalić więcej kalorii. Jednak musimy zwrócić uwagę na pewną rzecz, a mianowicie rodzaj spożywanej kawy. Czarna kawa, bez żadnych dodatków, nie dostarcza nam kalorii. Jeżeli jednak dodajemy do niej cukier, śmietankę, czy sięgamy po inne dodatki, może z powodzeniem okazać się, że naszemu organizmowi dostarczamy więcej kalorii niż on sam może spalić dzięki dostarczonej kofeinie. Ponadto, bardzo często zdarza się tak, że pijąc kawę, mamy ochotę na coś słodkiego, co tak że przekłada się na spożywane kalorie.

Podnosi ciśnienie i odwadnia – jak to jest z tą kawą?

Niektórzy ciągle spierają się na ten temat, czy kawa podnosi nam ciśnienie. Odpowiedź jest jednoznaczna, ale poniekąd zależy od częstotliwości spożywania tego napoju. Jeżeli sporadycznie z pijemy kawę, może dojść w naszym organizmie do przejściowego wzrostu ciśnienia. Aczkolwiek, regularne picie kawy niweluje jeszcze już ten efekt, gdyż organizm nabywa względem tego tolerancji. Oczywiście za podnoszenie ciśnienia odpowiedzialna jest tutaj kofeina. Warto wspomnieć także o tym, że duże dawki kawy dla osób, które rzadko po nią sięgają, wymuszają częste wizyty w toalecie. Jednak regularne sięganie po małą czarną sprawia, że nasz organizm poniekąd się uodparnia. Warto wspomnieć jednak też o tym, że również sama kawa jest źródłem wody, więc z powodzeniem możemy wliczyć ją do codziennego bilansu płynów.

Korzyści płynące z picia kawy

Udało już nam się rozwiać wątpliwości, które mogły dotyczyć właściwości prozdrowotnych kawy. Jak widać, w umiarkowanych ilościach, jest ona korzystna dla naszego organizmu. Ponadto bardzo dużo osób kojarzy kawę przede wszystkim z kofeiną i jej działaniami pobudzającym. To właśnie dzięki kawie bardzo często możemy działać dłużej i wydajniej, a także wzrasta poziom naszej koncentracji. Bardzo chętnie wspomagamy się kawą, kiedy musimy się zważyć z wymagającym zadaniem umysłowym. Korzyści z picia kawy doceniają także osoby aktywne fizycznie. Kawa pobudza nasz organizm i wykonywane ćwiczenia są z większym zaangażowaniem, a także odczuwamy mniejsze zmęczenie. Pamiętajmy jednak o tym, że kawa niekoniecznie jest wskazana dla wszystkich. Zawarta w niej kofeina powinna być ograniczona szczególnie w przypadku kobiet w ciąży.

coffee-is-life_t20_1J6rPv.jpg

Aktualnie na świecie dominują trzy główne rodzaje obróbki ziaren kawy, jednak w ostatnich latach zauważamy tendencję do realizowania eksperymentów w tej dziewczynie. I co ciekawe, efekty tych działań są coraz lepsze i tym samym skutkują pojawianiem się nietypowych kaw, które posiadają niespotykaną dotąd charakterystykę.

Z pewnością pewnie wiele osób będzie teraz zaskoczonych. Kiszona kapusta czy kefir nie dziwią nikogo. Ale czy kawa może być produktem fermentowanym? Oczywiście! Istotne jest jednak to, że sprawa ta nie dotyczy każdej kawy, a po drugie, metod fermentacji jest tak naprawdę kilka i nieustannie powstają nowe. Zastanówmy się jednak dlaczego kawa się fermentuje? Czy fermentacja wpływa na jej smak? Jak to w ogóle się dzieje? Zachęcamy do lektury.

Chyba każdy z nas ma ulubiony gatunek kawy, albo nawet kilka. Dlatego też, i jeżeli udajemy się do kawiarni, od razu wiemy, co dla siebie zamówić. Ale czym dokładnie różnią się kawy między sobą?

Prawdziwi miłośnicy kawy doceniają i jej niepowtarzalny smak i aromat. Sięganie po kawę argumentujemy również jej pobudzającym i właściwościami, które zawiera kofeinę. Jednak ciągle zastanawiamy się nad tym, czy picie kawy jest zdrowe. Aktualnie